NAJEM OKAZJONALNY - czy warto podpisać taką umowę?
Najem okazjonalny reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001r o ochronie praw lokatorów , mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U.2016.1610 t.j. z dnia 2016.10.04 ze zm.) Zgodnie z definicją zawartą w art.19a ust.1ustawy umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Należy dodać, iż najem okazjonalny nie ma zastosowania do lokali wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego .
Tym czym różni się umowa najmu okazjonalnego od zwykłej umowy najmu są załączone do umowy najmu oświadczenia , jest to oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opuszczenia lokalu , a także wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu a ponadto oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa powyżej o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeni. Na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
W razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu, o którym mowa powyżej, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
Ważne jest ,że umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Ponadto wskazać należy, że zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.
Należy również pamiętać, iż właściciel będący osobą fizyczną, nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali ma obowiązek zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na swoje miejsce zamieszkania , w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.
Zasadnicza różnica między umową najmu zwykłego a umową najmu okazjonalnego i korzyść jaką wynosi przede wszystkim właściciel wynajmowanego lokalu to możliwość skutecznego i szybszego wyeksmitowania najemcy z lokalu po zakończeniu umowy najmu aniżeli w przypadku zwykłej umowy najmu. Procedura postępowania w tym przypadku jest dla właściciela ułatwiona za sprawą ww. przepisów regulujących najem okazjonalny . Należy wezwać najemcę do opróżnienia lokalu wyznaczając krótki 7 dniowy termin , po bezskutecznym upływie tego terminu właściciel występuje do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu w którym najemca poddał się dobrowolnie egzekucji. Do wniosku dołącza żądanie opróżnienia lokalu jako dowód doręczenia go najemcy oraz dokument potwierdzający przysługiwanie właścicielowi tytułu prawnego do lokalu . W przypadku zwykłej umowy najmu właściciel musi wytoczyć najemcy w sądzie sprawę o eksmisję z lokalu , w przypadku najmu okazjonalnego nie ma takiego obowiązku jak również nie ma ochrony przed eksmisją w okresie ochronnym listopad –marzec a także dla osób podlegających ochronie z mocy prawa przed eksmisją z lokalu .
radca prawny
Edyta Kubiak – Lipowska
15.11.2017r.