Czy Prezes Spółdzielni może podpisać świadectwo pracy dla innego członka Zarządu przechodzącego na emeryturę? Czy Rada Nadzorcza Spółdzielni posiada kompetencje w tym przedmiocie?
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od tego , czy członek zarządu nadal pełni swoją funkcje członka zarządu , czy już przestał być członkiem Zarządu , wynika z to z analizy następujących przepisów :
- Ustawa Prawo Spółdzielcze :
Art. 46. [Zakres działania rady]
§ 1. Do zakresu działania rady należy:
8)podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych między spółdzielnią a członkiem zarządu lub dokonywanych przez spółdzielnię w interesie członka zarządu oraz reprezentowanie spółdzielni przy tych czynnościach; do reprezentowania spółdzielni wystarczy dwóch członków rady przez nią upoważnionych.
Art. 48. [Zadania zarządu]
§ 1. Zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
§ 2. Podejmowanie decyzji niezastrzeżonych w ustawie lub statucie innym organom należy do zarządu.
Art. 52. [Stosunek pracy z członkami zarządu]
§ 1. Z członkami zarządu zatrudnianymi w spółdzielni rada spółdzielni nawiązuje stosunek pracy – w zależności od powierzonego stanowiska – na podstawie umowy o pracę albo powołania (art. 68 Kodeksu pracy
2.Statut Spółdzielni :
§48
1. Z członkami Zarządu zatrudnionymi w Spółdzielni Rada Nadzorcza nawiązuje i rozwiązuje stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, stosownie do wymogów Kodeksu pracy.
§42
1. Do zakresu działania Rady Nadzorczej należy:
6) podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych między Spółdzielnią a członkiem Zarządu lub dokonywanych przez Spółdzielnię w interesie członka Zarządu oraz reprezentowanie Spółdzielni w tych czynnościach. Do reprezentowania Spółdzielni wymagane jest co najmniej dwóch członków Rady przez nią upoważnionych
§46
Zarząd kieruje działalnością Spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz
3.Kodek Pracy:
Art. 31. [Czynności z zakresu prawa pracy]
§ 1. Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 marca 2001r.
/I PKN 310/00 – Wyrok Sądu Najwyższego/
.
TEZA aktualna
1. Właściwość rady nadzorczej do dokonania czynności prawnych między spółdzielnią a członkiem zarządu, ogranicza się do czynności dotyczących aktualnego członka zarządu i nie rozciąga się na byłych członków tego organu po ich odwołaniu z zarządu.
„Właściwość rady nadzorczej do dokonywania czynności prawnych między spółdzielnią a członkiem zarządu ogranicza się tylko do tych czynności, które odnoszą się do aktualnego członka zarządu, a nie do byłego członka tego organu. Jeżeli dochodzi do odwołania z funkcji członka zarządu przez radę nadzorczą, oznacza to, iż przestaje on być członkiem tego organu, a w następstwie tego nie może już mieć do niego zastosowania reguła z art. 46 § 1 pkt 8 pr. spółdz. To zaś oznacza, że rada nadzorcza z chwilą odwołania ze stanowiska członka zarządu traci kompetencję do dokonania wypowiedzenia umowy o pracę i wobec tego, zgodnie z regułą domniemania kompetencji zarządu spółdzielni (art. 48 § 2pr. spółdz.), uprawnienie do dokonania tej czynności prawnej przechodzi na zarząd (por. wyrok SN z dnia 6 maja 2009 r., II PK 285/08, LEX nr 521923).Organ odwołujący z zarządu może jednocześnie dokonać rozwiązania lub zmiany umowy o pracę. Natomiast po wręczeniu pisma odwołującego ze składu zarządu czynności dotyczących umowy o pracę dokonuje zarząd (wyrok SN z dnia 24 lutego 1999 r., I PKN 582/98).”
Reasumując: § 42 i §48 statutu spółdzielni ma zastosowanie w tym przedmiocie , tj.Rada Nadzorcza jest właściwa do podpisania świadectwa pracy – dla aktualnego członka zarządu ale nie dla byłego członka zarządu .
Skoro pan ….. nie utracił członkostwa w Zarządzie /według uzyskanej informacji – pan ….. jest nadal członkiem Zarządu /, to zastosowanie mają wskazane wyżej zapisy statutu oraz art. 46 §1 pkt 8pr. Społdz., świadectwo podpisuje Rada Nadzorcza.
Radca prawny
Edyta Kubiak-Lipowska
16.01.2019r.