Co z władzą rodzicielską po rozwodzie
Od 29 sierpnia 2015r. weszły w życie zmiany do art. 58. § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
§ 1a. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.
Oznacza to, że po zmianach przepisów zasadą jest pozostawienie przez sąd władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom nawet jeśli rodzice nie podpisali porozumienia rodzicielskiego, sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców tylko gdy przemawia za tym dobro dziecka.
radca prawny,
Edyta Kubiak – Lipowska.
29.06.2017r.